Umowa na dostawę 9 autobusów elektrycznych z ładowarkami oraz pojazdu technicznego podpisana!

 

Podpisana dziś na terenie zajezdni „Żakowice” umowa pomiędzy MPK w Radomiu Sp. z o.o., a Solaris Bus & Coach S.A. zakłada, że w ciągu 12 miesięcy do Radomia przyjedzie 9 elektrobusów, pojazd techniczny do ich obsługi oraz powstaną stacje do wolnego i szybkiego ładowania „elektryków”. Kontrakt realizowany będzie w ramach projektu pn.: Rozwój publicznego transportu zbiorowego w Radomiu poprzez zakup autobusów elektrycznych wraz z infrastrukturą” (POIS.06.01.00-00-0057/19). Wynagrodzenie Wykonawcy kontraktu wyniesie 28.438.830 zł brutto (23.121.000 zł netto). Blisko 85% kosztów kwalifikowanych - 19.160.700 zł, MPK pokryje z unijnej dotacji, uzyskanej dzięki pozytywnej ocenie wniosku złożonego w konkursie organizowanym przez Centrum Unijnych Projektów Transportowych.

Dziewięć Solarisów Urbino 12 electric obsługiwać będzie linię nr 3, biegnącą z Idalina na Michałów, gdzie w obrębie pętli przy ul. Królowej Jadwigi zlokalizowana zostanie stacja szybkiego ładowania pantografowego. Autobusy będą niskopodłogowe, dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, wyposażone w klimatyzację, monitoring i ładowarki USB oraz kasowniki z wyświetlaczem, przystosowane do płatności zbliżeniowych.

W uroczystości podpisania umowy uczestniczyli m.in.: Prezydent Radomia Radosław Witkowski, Zastępca Prezydenta Jerzy Zawodnik, Dyrektor firmy Solaris Bus & Coach Krzysztof Musiał oraz pracownicy i władze Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacji, z Prezesem Zarządu Krzysztofem Zalibowskim na czele. W okazjonalnych wypowiedziach podkreślano komunikacyjny rozwój miasta, zorientowany na ekologię i komfort pasażerów oraz wiodącą rolę w tym procesie MPK, jako głównego radomskiego przewoźnika, który za rok, posiadał będzie blisko połowę taboru w wydaniu zero – i niskoemisyjnym (CNG), stając się jednym z krajowych liderów w dziedzinie proekologicznej komunikacji miejskiej. Przypomnijmy, że od 2 lipca MPK użytkuje już pierwszych 10 elektrycznych Solarisów, które otrzymało od Gminy Miasta Radomia, a które w dużym stopniu sfinansowane zostały również ze środków UE.

Radom, 15 lipca 2020 r.

Kontakt
MPK w Radomiu Sp. z o. o.
ul. Wjazdowa 4, 26 - 600 Radom
Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., +48 48 385 52 00