Plik:Logo BIP uproszczone.svg – Wikimedia Polska

 

 

MZDiK: To był pracowity weekend!

 

 

 

 

MPK KUPI ELEKTRYCZNE PRZEGUBOWCE!!!

„Rozwój elektromobilności w transporcie zbiorowym Miasta Radomia,
        poprzez zakup 6 autobusów elektrycznych 18m wraz z infrastrukturą”
   program priorytetowy Zielony transport publiczny (Faza I)

Do już eksploatowanych 19 „elektryków” 12 metrowych, dołączy 6 bezemisyjnych przegubowców o długości 18 metrów, które będą obsługiwały linię nr 7.

Zakup możliwy będzie dzięki skutecznemu ubieganiu się przez MPK o dofinansowanie z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu pn. „Rozwój elektromobilności
w transporcie zbiorowym Miasta Radomia, poprzez zakup 6 autobusów elektrycznych 18 m wraz z infrastrukturą”, w ramach programu priorytetowego Zielony transport publiczny (Faza I).

Całkowity koszt przedsięwzięcia, w skład którego, poza autobusami, wejdzie także stacja ładowania pantografowego oraz 3 dwuwyjściowe ładowarki zajezdniowe, szacowany jest na 21 967 800 zł brutto.

Na ten cel Spółka otrzyma z NFOŚiGW 12 622 500 zł dotacji oraz 5 237 500 zł niskooprocentowanej pożyczki.

Umowy na dofinansowanie projektu (w formie dotacji oraz w formie pożyczki) uroczyście podpisali dziś: Zastępca Prezesa Zarządu NFOŚiGW Artur Michalski oraz Prezes Zarządu MPK w Radomiu Sp. z o.o. Krzysztof Zalibowski.

Kolejnym etapem realizacji projektu będzie ogłoszenie przetargu na wyłonienie wykonawcy zadania, co powinno nastąpić w pierwszym kwartale 2022 roku.

Zgodnie z harmonogramem rzeczowo-finansowym projektu, elektryczne przegubowce powinny wyjechać na ulice Radomia w 2023 roku. Wcześniej, bo pod koniec 2022 roku planowane jest wybudowanie stacji szybkiego ładowania pantografowego na pętli autobusowej przy ul. Królowej Jadwigi.

Niezależnie od dalszego poszukiwania zewnętrznych źródeł finansowania wymiany taboru na nowoczesny i ekologiczny, MPK planuje, we własnym zakresie, pozyskanie w II połowie przyszłego roku 5 autobusów przegubowych zasilanych sprężonym gazem ziemnym (CNG).

Realizując proekologiczną politykę transportową władz miasta, z prezydentem Radosławem Witkowskim na czele, gminna Spółka już teraz jest jednym z krajowych liderów pod względem posiadanego taboru ekologicznego. Większość użytkowanej przez MPK floty stanowią bowiem autobusy zero- i niskoemisyjne: elektryczne (19 szt.) i gazowe (42 szt.). 

 

 

 


 

loader-image
Radom, PL
03:33, kwi 21, 2024
3°C
zachmurzenie duże
Skip to content